Polivinil klorür, (Genelde kısaltılmış olarak PVC diye kullanılır.) Günlük Hayatta oldukça geniş kullanım alanı olan birplastiktir.Kimyasal endüstrisinde en değerli ürünlerden biridir.
Dünyada PVC’nin %50’den fazlası yapısektöründe kullanılır.Bina malzemesi olarak, PVC ucuz ve kolay monte edilebilirdir. Son yıllarda PVC geleneksel yapı malzemeleri olan ahşap, beton ve kilin birçok alanda yerini almıştır.
PVC nin camsı geçiş sıcaklığının (Tg) 80°C civarındadır.Kullanma sıcaklığı aralığı -50°C ile +90°C’dir. Uygun modifikasyonlar yapıldığında geniş bir sertlik aralığına sahiptir. Termoplastik özelliğinden dolayı tekrardan geri dönüşümü mümkün olan bir plastiktir. Dış koşullara dayanımı yüksek olan bir üründür.

Harici olarak eklenebilir:
PVC Granül(pvc compound), Vinil klorürün polimerleşmesiyle oluşur.Sert,yumuşak,opak ve saydam tipler halinde termoplast bir ürün olarak üretilen PVC Granül özellikle çeşitli kimyasallar ile işlenmiş şekilde yaygın olarak kullanılan bir malzemedir.

PVC Granül, özellikle kablo yapımında güçlükle ve pahalı bir şekilde kullanılan lastiğin egemenliğini ortadan kaldırmıştır. Zira hem üretim kolaylığı, hem ucuzluk ve hem de çevre koşullarına daha dirençli olmasından dolayı PVC Granül bu sanayi dalındaki yerini almıştır. Günlük yaşamda yaygın şekilde görülen yapay deri, yer döşeme malzemeleri, yumuşak oyuncaklar, kablo sektörü, su hortumları ve daha birçok yumuşak plastik eşyanın büyük bir bölümü plastize edilmiş PVC Granül den yapılmaktadır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Isı Dayanımı (°C) 90 Alkol Dayanımı (20 °C) İYİ Metal Yapışması ÇOK İYİ
Düşük Sıcaklık Dayanımı (°C) -45 Keton Dayanımı (20 °C) ZAYIF Gaz Geçirgenliği İYİ
Ozon Dayanımı ÇOK İYİ Asit Dayanımı ÇOK İYİ Yanma Direnci ÇOK İYİ
Yırtılma Dayanımı ÇOK İYİ Baz Dayanımı ÇOK İYİ Yanma Direnci İYİ
Aşınma Dayanımı MÜKEMMEL Yağ Direnci (Astm3, 100 °C) İYİ Su Dayanımı MÜKEMMEL
Fiziksel Özellikler MÜKEMMEL Yakıt Direnci Astm Fuel B, 40°C ZAYIF